Administratorzy Strony szanują prywatność swoich Użytkowników. Więcej o plikach cookies i ochronie danych osobowych przeczytasz tutaj. 

Wrocław, Hala Stulecia

20 - 22.04.2018

Dolnośląski Festiwal Rowerowy za nami!

To był wyjątkowy kwietniowy weekend w stolicy Dolnego Śląska! 3 festiwalowe dni, 10 000 gości, ponad 1000 bezpłatnych serwisów rowerowych, blisko 100 wystawców, kilkadziesiąt rozegranych turniejów bike polo i wyścigów oraz doskonała atmosfera rowerowego święta. Tak w skrócie wyglądała II., niezwykle udana, edycja DFR.

Piknikowa atmosfera w połączeniu z nowinkami sprzętowymi, prelekcjami i pokazami sprawdziła się doskonale. W historycznych wnętrzach Hali Stulecia nie zabrakło czołowych producentów rowerów i akcesoriów rowerowych, a swój potencjał turystyczny zaprezentowały gminy i województwa z całego kraju. O formę gości zadbali fizjoterapeuci, a podniebienia rowerzystów rozpieszczały foodtrucki i strefa zdrowej żywności.

Dobre, rowerowe rozmowy

Festiwalowy piątek upłynął pod znakiem Rowerowego Forum Metropolitalnego. Forum rozpoczęło się od podpisania przez przedstawicieli pięciu województw (śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego) Listu intencyjnego na rzecz realizacji, promocji i utrzymania Blue Velo – Odrzańskiej Trasy Rowerowej. Podpisanie Listu to pierwszy krok na rzecz realizacji długodystansowej trasy rowerowej Blue Velo, która ma prowadzić wzdłuż Odry na całym jej polskim przebiegu: od Górnego Śląska aż po Bałtyk. Łącznie będzie liczyła ok. 1000 km!

Nie zabrakło też rozmów o mobilności rowerowej, przyszłości rowerów cargo, zielonej infrastrukturze w kontekście sieci tras rowerowych czy współpracy na rzecz realizacji rowerowych projektów.

- Realizując i wspierając inicjatywy rowerowe chcemy pokazać, że rower jest nam szczególnie bliski. Promujemy go jako element mobilności, turystyki, czy też formę aktywności fizycznej. Wschodnie województwa mają Green Velo, a my chcemy zaprosić na szlak Blue Velo wiodący po najpiękniejszych zakątkach zachodniej części kraju – mówił Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska.

Forum organizowane przez Instytut Rozwoju Terytorialnego, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu, Towarzystwo Urbanistów Polskich o. Wrocław oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis zakończyło się rowerową wycieczką po Wrocławiu, który zachwycił siecią ścieżek rowerowych.

Weekendowe, rowerowe szaleństwo

W sobotę DFR zaprosił gości na targi turystyczno-rowerowe. Każdy odwiedzający mógł zapoznać się z nowinkami sprzętowymi, dobrać rower do swoich potrzeb, porozmawiać z ekspertami, a także wypróbować na miejscu nowy sprzęt korzystając ze strefy testów rowerów i elektrycznych hulajnóg. Swoją ofertę zaprezentowały także firmy produkujące rowery transportowe, manufaktury i stowarzyszenia promujące aktywność fizyczną.

Swoimi najpiękniejszymi zakątkami pochwaliły się dolnośląskie miasta i gminy. Hitem okazał się rowerowy blender na stoisku Miasta Wrocław, na którym każdy mógł się nie tylko przejechać, ale także przygotować pożywny i zdrowy napój.

Wschodni szlak rowerowy poznaliśmy dzięki fantastycznej strefie Green Velo, która przygotowała moc atrakcji dla odwiedzających. Do wspólnego show zaprosił gości Piotr Bielak, który rowerowymi akrobacjami podbił serca odwiedzających Halę Stulecia.

Niezwykłe show zgotował też gościom festiwalu Dawid Godziek z Red Bull Teamu. Ten utalentowany BMX rider zaprosił do wspólnej zabawy publiczność. Skoki nad głowami gości? Czemu nie! W wykonaniu Dawida wszystko jest możliwe!

Na tych, którzy dopiero rozpoczęli sezon i chcieli sprawdzić jak się mają ich rowery po zimie czekały darmowe serwisy rowerowe Miasta Wrocław. W ciągu dwóch festiwalowych dni stoiska serwisantów odwiedziło ponad 1000 osób, a tym także dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli, które zainaugurowały akcję Rowerowy Maj na DFR.

- Chcieliśmy aby Dolnośląski Festiwal Rowerowy był miejscem wielkiej rowerowej zabawy i tak też się stało! Druga edycja festiwalu pokazała, że takie wydarzenia są niezwykle potrzebne, a ilość osób, które na co dzień wybierają rower rośnie z roku na rok. To fantastyczne, że mogliśmy pokazać naszym gościom tak wiele sposobów na spędzanie czasu na rowerze – od wycieczek cargo bike’ami, korzystania z systemu rowerów miejskich, poprzez amatorskie wyścigi długodystansowe, grę w bike polo i drift na bmx-ach, aż po spektakularne podróże rowerowe – podsumowuje Rafała Jurkowlaniec, prezes Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego, współorganizator Festiwalu.

O rowerach w podróży i mediach

Festiwalową scenę opanowały też dobre, rowerowe rozmowy i dyskusje. W trakcie II. Kongresu Rowerowego z Uniwersytetem SWPS, o zagadnieniach prawnych, modzie na rowery, psychologii sportu i znaczeniu mediów w promocji kolarstwa opowiadali eksperci, naukowcy, praktycy, kolarscy mistrzowie, a nawet przedstawiciele oficjalnych fanclubów kolarskich.

Niedziela była też świętem podróżników rowerowych. Na scenie głównej pojawili się: Paweł Pieczka ze swoją relacją z podróży z Portugalii do Polski, Anna Para, która opowiedziała o rowerowym przemierzaniu Austrii i Włoch, Karolina Vicart, która zabrała nas rowerem przez Stany Zjednoczone i Rafał Gręźlikowski, który szlak Orlich Gniazd przemierzył w zimie, na rowerze i nocował pod namiotem! To właśnie jego relacja zwyciężyła w konkursie na najlepszą relację z rowerowej wyprawy, chociaż jak sam przyznaje sam był pod wrażeniem opowieści pozostałych uczestników konkursu.

Rafał przywiózł ze swojej wyprawy fantastyczne zdjęcia i filmy, a sam czas i sposób jej realizacji zachwyciły jurorów. Rowerowa wyprawa, w środku zimy, z noclegami pod namiotem, w cieniu prastarych murów „Szlaku Orlich Gniazd”, przy temperaturze dochodzącej nawet do – 16 stopni Celsjusza robi wrażenie!

Partnerami Strefy Podróży DFR były firmy Immotion, Harfa-Harryson, Magazyn Rowertour oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a jury przewodził Marcin Jakub Korzonek, podróżnik i redaktor naczelny portalu wrower.pl

Z festiwalu pościgać się po Polsce

Organizatorzy festiwalu zadbali też o bogatą strefę foodtrucków i pokazy plenerowe. Chętni mogli spróbować swoich sił w ściganiu się na rowerach transportowych, a także wziąć udział w turnieju bike polo. Mecze cieszyły się ogromnym powodzeniem i przyciągały licznych kibiców, którzy chcieli zobaczyć na czym polega ta, nieznana jeszcze szerokiemu gronu odbiorców ale bardzo widowiskowa, dyscyplina sportu.

- Już dziś możemy powiedzieć, że to właśnie taki Dolnośląski Festiwal Rowerowy nam się marzył! Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten weekend wspólnie z nami i odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnej, rowerowej zabawy! Jesteśmy przekonani, że spotkamy się wkrótce na rowerowych trasach – mówi Andrzej Baworowski, prezes zarządu Hali Stulecia.

Część uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego wyruszyła w niezwykłą rowerową przygodę już w niedzielę! W trakcie Festiwalu odbył się start wyścigu Race Through Poland. Zawodnicy mieli do pokonania 1200 km po Polsce, bez żadnego wsparcia, a ich zmagania mogliśmy śledzić za pomocą nadajników GPS. Pierwszy na mecie, po 63 godzinach od startu, zameldował się Paweł Pieczka. Drugie miejsce zajął Rafał Kocoń, a trzecie Izabella Krawczyk.

Festiwalowe emocje wciąż jeszcze nie opadły, a my mówimy Wam już… do zobaczenia za rok!